Metody leczenia żylaków

 

Leczenie żylaków metodami ambulatoryjnymi

Żylaki kończyn dolnych to obecnie jedno z najpopularniejszych schorzeń o charakterze przewlekłym! Co ciekawe dotyczy ono w tym momencie głównie krajów charakteryzujących się wysokim stopniem rozwoju – siedzący tryb życia, niska aktywność ruchowa oraz postępujący problem otyłości przyczynił się do wzrostu częstotliwości występowania żylaków w populacji kobiet i mężczyzn. Problem jest szczególnie krępujący dla Pań, które wiosną i latem chcąc odsłonić łydki muszą pogodzić się z mało estetycznym widokiem żylaków. Pamiętajmy jednak, że żylaki to nie jedynie problem natury estetycznej, ale również objaw poważnego schorzenia – niewydolności żylnej!
Na znajdującym się poniżej rysunku przedstawiamy stadia rozwoju żylaków na przykładzie łydki – w I stadium widoczne są pojedyncze zmiany naczyniowe, w stadium II zmian jest coraz więcej i dodatkowo pojawiają się pierwsze zgrubiały żyły, stadium III przedstawia najbardziej zaawansowaną formę schorzenia – zmiany są już bardzo widoczne, a ich zagęszczenie pokrywa znaczną część łydki.

żylaki
Stadia rozwoju żylaków

Żylaki – jak sobie z tym radzić?

Dotychczas żylaki leczone były jedynie metodami operacyjnymi, jednakże obecnie medycyna poczyniła na tej płaszczyźnie znaczny postęp i to schorzenie może być leczone metodami ambulatoryjnymi w czasie kilku wizyt. Spośród wielu metod na szczególną uwagę zasługuje skleroterapia – metoda ta polega na wstrzykiwaniu do zmienionych naczyń substancji, które mają za zadanie wywołać kontrolowany stan zapalny, a następnie włóknienie i zanikanie żylaka. Stosowane obecnie substancje pozwalają na zamykanie tą metodą nawet dużych zmian!. Skuteczność opisywanej metody potwierdzona jest wieloletnimi obserwacjami pozabiegowymi. Miejmy jednak na uwadze, że zanim przystąpimy do leczenia naszych żylaków konieczne jest wykonanie badania USG pozwalającego na ocenę wydolności układu żylnego ( USG Doppler’a).
Takie postępowanie pozwala na skuteczne i przede wszystkim bezpieczne leczenie żylaków!

żylaki

About the Author :

Call Now Button