zdrowe stawy

5 sposobów na zdrowe stawy

5 Sposobów na zdrowe stawy

 

Problemy ze stawami nie dotyczą jedynie osób starszych, wiele młodych osób boryka się z tym jakże poważnym problemem. Brak ruchu, używki, nieprawidłowe nawyki żywieniowe – wszystko to może przyczynić się do rozwoju dolegliwości stawowych!

Poznaj 5 skutecznych sposobów jak zadbać o swoje stawy

1. Ruszaj się!

Do problemów ze stawami dochodzi wtedy kiedy chrząstki stawowe zaczynają się ścierać. Składnikiem, który je odżywia jest maź stawowa. Ruch paradoksalnie powoduje sytuację, w której poprzez wytwarzane ciśnienie chrząstka jest w stanie zasysać maź stawową. Osoby, które wykonują ćwiczenia mają najgrubsze i najzdrowsze chrząstki w stawach.

2. Dbaj o prawidłową postawę!

Trzymanie prawidłowej postawy sprawia, że mięśnie i kości współgrają ze sobą tak jak zostały do tego zaprojektowane – odciążając wtedy stawy. Wszelkie nieprawidłowości powodują sytuację, w której mięśnie wkładają dużo więcej pracy. Ciekawym sposobem jest wyobrażenie sobie, że do czubka głowy mamy przyczepiony sznurek, który ciągnie nas pionowo do góry – mając ten obraz w głowie wyprostujmy się i starajmy utrzymywać te postawę jak najczęściej.

3. Uważaj na obuwie, którego używasz na codzień!

Noś szpilki wtedy kiedy jest to konieczne, kiedy je już ubierzesz zmień sposób chodzenia – poruszaj się wolniej, zmniejsz długość kroku. W przypadku mężczyzn równie niekorzystne jest noszenie obuwia o wąskim czubku. Idealne są buty na niskim i grubym obcasie, w których stopa układa się pod swoim naturalnym kątem.

4. Palenie to wróg Twoich stawów!

Chemiczne substancje zawarte w dymie papierosowym atakują nie tylko płuca, ale również nasze stawy. Badania naukowe potwierdzają, że nałogowe palenie przyczynia się w znacznym stopniu do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów. Toksyny zawarte w dymie papierosowym zmieniają strukturę białek i pobudzają układ odpornościowy do walki z własnym organizmem.

5. Spróbuj owoców morza!

Jednym ze składników budulcowych komórek chrząstki oraz mazi stawowej jest glukozamina. Aby uzupełniać jej stan nie trzeba sięgać po suplementy. Naturalna glukozamina znajduje się w owocach morza – krewetkach, krabach i małżach.

About the Author :

Call Now Button