Glukozamina – czy warto ją stosować?

Glukozamina
Glukozamina

Glukozamina – czy warto ją stosować?

Czym właściwie jest glukozamina?

Glukozamina jest obecnie bardzo popularnym suplementem wspierającym nasze stawy. Zwolennicy stosowania glukozaminy podkreślają, że dobrze radzi sobie ona z łagodzeniem bólu stawów oraz ich niesprawnością. W wielu badaniach stwierdzono korzystny wpływ tego specyfiku na nasze stawy. Grupa przeciwników uważa, że glukozamina ma na tyle znikome działanie, że jej skuteczność można porównać do placebo.

Glukozamina jest aminocukrem naturalnie występującym w organizmie człowieka, w naturze występuję również u raków, małży, krewetek. W przypadku suplementów mamy najczęściej do czynienia z siarczaniem lub chlorowodorkiem glukozaminy.

Działanie glukozaminy

Głównym zadaniem glukozaminy jest branie udziału w procesach pozwalających na wzmocnienie tkanki stawowej oraz jej regeneracji. Badania wykazują, że największą przyswajalność ma siarczan glukozaminy.
Do skutków ubocznych zalicza się problemy ze strony układu pokarmowego takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia. Na glukozaminę sczególnie powinny uważać osoby uczulone na owoce morza (produkowana jest ona z pancerzy skorupiaków) oraz diabetycy (może zmieniać poziom stężenia insuliny).
Bardzo ważne jest to aby nie przekraczać zalecanej dawki i okresu przez jaki przyjmujemy glukozaminę – może to wywołać działania niepożądane. Na glukozaminę powinny uważać również kobiety w ciąży – brak dostatecznych badań na bezpieczeństwo jej stosowania.

Czy glukozamina jest dla mnie?

Na to pytania ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, dr n. med. Witold Mierniczek swoim Pacjentom radzi aby najpierw określili stopień zwyrodnienia stawów, a dopiero potem rozpoczęli proces leczenia. W wielu przypadkach lepsze efekty przyniesie wykorzystanie kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego – ich działanie ma lepszy wpływ na leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów. W przypadku glukozaminy suplementacja ma sens u osób narażających stawy na przeciążenia czyli np. sportowców, osób, które dużo chodzą (listonosz) lub stoją (fryzjer) jako profilaktyka degeneracji stawów. U osób, które zmiany zwyrodnieniowe posunęły się dużo dalej lepsze efekty przyniosą metody wymienione wcześniej.

Podsumowując

W przypadku potrzeby stosowania jakichkolwiek suplementów wspierających stawy warto najpierw udać się na konsultację do ortopedy i określić czy dana metoda ma sens w przypadku naszych dolegliwości.

About the Author :

Call Now Button