Zespół cieśni nadgarstka – wszystko co chcesz wiedzieć o tym schorzeniu

Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka

 

Zespół cieśni nadgarstka – schorzenie XXI wieku

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie spowodowane przez nienaturalne wygięcie dłoni np. poprzez długą pracę przy komputerze. Kiedy odczuwamy pierwsze symptomy tego schorzenia takie jak ból nadgarstka, drętwienie dłoni nie bagatelizujmy tego! W późniejszym czasie zbagatelizowane objawy mogą spowodować konieczność leczenia operacyjnego.

Zespół cieśni nadgarstka – co go powoduje?

Najprościej rzecz ujmując schorzenie spowodowane jest nienaturalnym wygięciem nadgarstka lub ciągłym powtarzaniem tych samych ruchów – na tę dolegliwość bardzo często zapadają osoby wykonujące zawód dentysty, fryzjera. Objawy bólowe powoduje ucisk na nerw pośrodkowy, który przebiega w wąskim kanale stworzonym przez trzy kości nadgarstka. Na schorzenie najczęściej zapadają osoby w średnim wieku, częściej kobiety aniżeli mężczyźni.
Choroba pojawia się bardzo często nagle – wielu Pacjentów nie ma nawet świadomości, że dolegliwości bólowe, które odczuwają spowodowane są przez ich codzienne zajęcia. Liczne, codzienne urazy prowadzą do powstania stanu zapalnego w obrębie nadgarstka, nerw uciskany jest coraz bardziej aż w końcu doprowadza to do sztywności nadgarstka. W wielu przypadkach silny ból promieniuje do łokcia, a nawet ramienia. Wielu Pacjentów skarży się na problemy z wykonaniem prostych czynności takich jak np. zapięcie guzika przy mankiecie koszuli.

Zespól cieśni nadgarstka – jak zdiagnozować?

Ortopeda do zdiagnozowania schorzenia nie potrzebuje specjalistycznych badań, w wielu przypadkach wystarczające jest dobrze wykonane badanie USG. Czasami badaniem, które utwierdza lekarza w diagnozie jest EMG czyli elektromiografia – badanie szybkości przewodzenia nerwy pośrodkowego.

Zespół cieśni nadgarstka – mam diagnozę co dalej?

Niestety dalsze postępowanie bardzo często uzależnione od czasu w jakim zgłosimy się do lekarza – czasami gdy choroba nie jest bardzo rozwinięta stosowane są leki przeciwzapalne, jednakże w większości przypadków konieczne jest wykonanie nieskomplikowanego zabiegu operacyjnego mającego na celu uwolnienie uciskanego nerwu – jest to najbardziej skuteczna i kompleksowa metoda – zabieg wykonywany jest w ciągu jednego dnia i nie niesie ze sobą większych konsekwencji. Jednym z niekwestionowanych specjalistów w zakresie leczenia tego schorzenia jest dr n. med. Witold Mierniczek, który w swoim dorobku operacyjnym posiada ponad 1000 udanych zabiegów na nadgarstku.
Po zabiegu Pacjenci przeważnie korzystają z rehabilitacji, która ma na celu przywrócenie czynności leczonego nadgarstka – są to ćwiczenia manualne, które wykonywane pod okiem fizjoterapeuty mają na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawu.

About the Author :

Call Now Button