Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D- problem, który często bagatelizujemy

Niedobór witaminy D – problem którego nie wolno bagatelizować

 

Ma Pan/Pani niedobór witaminy D – to diagnoza, z którą często spotykam sięw swojej praktyce lekarskiej. Pacjenci ci  przeważnie mają liczne dolegliwości bólowe mięśni, stawów, czują się zmęczeni i nie mają ,,sił do życia” .
W wielu przypadkach owe dolegliwości nie mają tak naprawdę podłoża urazowego lub zapalnego, tylko wiążą się z niedoborem Witaminy D. Jest to bardzo ważny składnik, który w odpowiednim stężeniu odpowiada za nasze kości, układ krążenia a także naszą sylwetkę.

Niedobór witaminy D – jak zdiagnozować?

Pacjenci, którzy dotknięci są niedoborem witaminy D w pierwszej kolejności kierowani są przeze mnie na badania diagnostyczne, które mają pozwolić nam określić poziom witaminy, a dzięki temu zastosować odpowiednią terapię. W naszej szerokości geograficznej, kiedy to przez prawie pół roku dzień trwa mniej niż 10 godzin ciężko jest nam pobierać witaminę z naturalnego źródła jakim jest słońce. W swojej pracy zawodowej zauważam, że korelacja pomiędzy aktywnością fizyczną na zewnątrz tudzież pracą na otwartej przestrzeni, a poziomem witaminy D jest znaczna. Takie osoby mają przeważnie wysoki poziom tego składnika w swoim organizmie. Osoby, które dużo czasu spędzają w pomieszczeniach, nie wystawiają się na działanie słońca są szczególnie narażone na niedobór witaminy D. W takich sytuacjach niezbędne jest przyjmowanie leku, który pozwala na dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości tego jakże ważnego składniku.
Jako lekarz ortopeda zachęcam moich Pacjentów do regularnego oznaczania poziomu witaminy D- poza dobrym samopoczuciem zyskujemy również czas i pieniądze, które można stracić na bezskuteczne poszukiwanie diagnozy.

 

Witold Mierniczek

About the Author :

Call Now Button